Belvárosi Napok Gödöllő

xasqtc.com

Fogamzásgátló Mellett Menstruáció

A hüvelyflórádra tehát érdemes fogamzásgátló szedése mellett még jobban odafigyelni. A véralvadást könnyítő ösztrogén miatt hajlamosabbá tehet a vérrögképződésére, melyek bizonyos esetekben kifejezetten életveszélyesek lehetnek. Épp ezért fontos tájékoztatnod a nőgyógyászodat, ha volt már korábban vérrög miatti panaszod, vagy a családodban fordult elő hasonló megbetegedés. Általánosságban elmondható, hogy 30 éves kor felett nem is ajánlják a fogamzásgátlás ilyen jellegű módját. Ingadozó nemi vágy. Többen is azt tapasztalhatják, hogy a fogamzásgátló tabletta szedésének elkezdését követő pár hétben csökken a libidójuk. Ez teljesen normális, és amint a szervezet hozzászokik, minden visszaáll. Vagy mégsem? Előfordulhat, hogy még erősebben tér vissza a nemi vágyad. TünetkeresőA tünetkereső segítségével megtudhatja, hogy milyen betegségre, egészségügyi problémára utalhatnak alkalmazás célja, hogy egészségügyi panasz, probléma esetén a kérdésekre adott válaszok kiértékelése után felhívja a figyelmet arra, hogy ezek a panaszok, tünetek milyen betegségre utalhatnak.

  1. Előtti
  2. Késés
  3. A fogamzásgátló tabletta rejtett hatásai – Ezeket tapasztalhatod a szedésekor
  4. Előrehozása
  5. Jelei
  6. Előtt

Előtti

Ez megnyilvánulhat émelygésben, pattanásokban, hüvelyszárazságban vagy épp puffadásban. Abban az esetben, ha 3-4 hónappal a tabletta szedését követően sem enyhülnek ezek a panaszok, orvosoddal egyeztetve érdemes másik fogamzásgátló gyógyszert választanod. Hangulatingadozások. A hormonok bizony komoly hatással lehetnek a közérzetre, így a tabletta elkezdésekor tapasztalhatsz, a menstruációt megelőző hangulatingadozásokat. Amennyiben a kórtörténetedben szerepelt már depresszió, szorongás vagy más hasonló betegség, érdemes óvatosabbnak lenned, mivel ezeket erősítheti a fogamzásgátló. Elhízás. A súlygyarapodás elsősorban a hormonok miatti, kezdeti nagyobb fokú étvágynak köszönhető, ami idővel elmúrrás: ShutterstockNagyobb mellek. A hormonszint változása a mellekben duzzadást, feszesedést is okozhat, amitől némiképp nagyobbak lesznek. Megszűnik a migrén. Sokan tapasztalják, hogy a menstruációval összefüggő fejfájás, ciklikus migrén enyhül vagy teljesen meg is szűnik. Szebb bőr. Az ösztrogént és progeszteront tartalmazó tabletták szedése visszaszoríthatja az arcon megjelenő pattanások előfordulásárrás: ShutterstockA tabletták hormonjai hatással vannak a hüvelyszövetre is, így hajlamosabbá válhatsz a különböző fertőzésekre.

Késés

Különös nemzeti egység alakult ki kormányoldali és ellenzéki pozíciójú lapok között. "A katolikus egyház miatt kell szüneteltetni a fogamzásgátló szedését" – írta az Origo, bár utóbb megváltoztatta az egyházellenes címet, amit már csak az URL őriz. "A pápa miatt kell szüneteltetni a fogamzásgátlást" – tudatta a A nem közéleti szegmens pedig még tovább ment: "Az egyház miatt véreznek a fogamzásgátlót szedő nők" (). Nem (csak) a magyar újságírók őrültek meg, a tünetek először a Telegraph-nál jelentkeztek: a brit lap "pápaszabálynak" minősítette a fogamzásgátló tabletta szedése közbeni szünetet, azt állítva, az egyház miatt beiktatott felesleges hormonmegvonás miatt szenvednek és véreznek a nők. Furcsa mítoszrombolás következik: hogyan csomagolnak egy talán korszakos jelentőségű tudományos közleménybe tudománytörténeti blődlit? A történet alapja tényszerű: a tekintélyes brit Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare of the Royal College (FSRH), a kormány nőgyógyászati és reprodukcióügyi tudományos tanácsadó testületének friss ajánlása szerint orvosilag nem indokolt hétnapos szünetet tartani a fogamzásgátló tabletták szedése közben, mert az növeli egyes kellemetlen mellékhatások előfordulását (például a fejfájást), másrészt gyakoribbá teszi a nem kívánt terhességét.

A fogamzásgátló tabletta rejtett hatásai – Ezeket tapasztalhatod a szedésekor

Pedig mióta felfedezték a fogamzásgátló tablettákat, a nők egyhetes, bizonyos szereknél négynapos hormonszünetet tartanak. Vagy – ugyan mindennap be kell venniük egy pirulát, de – a hónap bizonyos napjain placebót kapnak be. A gyártók többnyire cukrozott és vitaminozott, hatóanyag nélküli tablettákat tesznek a csomagolásba, így egyszerűsítve a gyógyszer szedését. Az ajánlás híre az Egyesült Államoktól Ausztráliáig szinte minden ország médiájába berobbant, hiszen ez átalakíthatja a termékeny korban levő női generációk életét. És persze a férfiakét is, mert a nőkkel olyan történhetne, mint a világ fennállása óta még soha: a tablettát szedők élete nem kötődne többé ciklusokhoz, és nemcsak a pirulák szedésében, de a szexuális életükben sem kellene többé szünetet tartaniuk. Eddig a téma a tudományos kiadványoké és a női lapoké, nem a Válaszé. Csakhogy a Telegraph megszólaltatta az egyik legismertebb brit nőgyógyászt, a francia hugenotta ősöktől származó John Guillebaud-t, aki úgy nyilatkozott: a nők 60 éve lényegében csak azért tartanak szünetet és véreznek havonta, mert a tabletta egyik felfedezője, John Rock amerikai nőgyógyász úgy ítélte meg, a római pápa így könnyebben elfogadja majd az orális fogamzásgátlást.

Előrehozása

A nők megnyugodhattak, minden hónapban egyértelmű jele volt annak, hogy nem várandósak: a vérzés. Szegény pápa úgy került a történetbe, mint Pilátus a credóba. Ha a hormonszünetet a katolikus egyház kedvéért iktatták volna be, semmi indoka nem lett volna annak, hogy az Egyesült Államok híveinek többségét adó (és ez a 60-as években még inkább így volt) protestánsok feleslegesen vérezzenek. Ráadásul a tabletta 1960-ban kapott forgalmazási engedélyt, a Humanae Vitae pápai enciklika pedig 1968-ban erősítette meg, hogy a születésszabályozás egyetlen, az egyház által elismert módja a természetes ciklikusság kihasználása. (Ezért válthatott ki nagy visszhangot néhány éve, amikor Ferenc pápa a kisfejűséget okozó Zika-vírussal fenyegetett asszonyoknak megengedhetőnek tartotta a védekezést. ) Miért kellett volna a tiltás után, 1968-at követően még ötven évig alkalmazni a "pápaszabályt" az azóta bevezetett új készítmények esetén? Azt pedig a magyar nőknek mondani sem kell, hogy a kommunista blokk országaiban gyártott tablettáknál is volt hormonszünet, pedig ott aztán senki sem törődött az egyház álláspontjával.

Jelei

  • Fogamzásgátló mellett menstruáció jelei
  • Menetrend ide: Mátyás Király Utcai Általános Iskola itt: Pécs Autóbusz-al?
  • Fogamzásgátló mellett menstruáció előtti
  • Fogamzásgátló mellett menstruáció helyett
  • Canon 15 85 eladó

Előtt

fogamzásgátló mellett menstruáció helyett

(A hajadonok számára a tablettaszedést csak később engedélyezték. ) Tüntetések még most is vannak (Hollandia, 2013). Fotó: AFP/Robin Van Lonkhuijsen Mindez jól dokumentált: John Rock rengeteg interjút adott, könyvet írt a témáról, sztárja volt a korának, és aligha volt még egy olyan orvosi találmány, amelynek ennyi könyvet szenteltek, mint a tablettának. Tudjuk például, hogy az első engedélyt nem is a fogamzásgátló hatásra kapták meg, mert a gyógyszerhatóságnak azzal "adták el" az új készítményt, hogy rendbe szedi a nők rendszertelen menstruációs ciklusát – csak mellékhatásként tüntették fel, hogy megelőzi a fogantatást. Máshogy forgalomba sem hozhatták volna. A pápamítoszt tehát leromboltuk, de ettől még az alaphír korszakos jelentőségű lehet, mert az Independent arról adott hírt, hogy az NHS, a brit nemzeti egészségügyi szolgálat is megváltoztatta az ajánlását, és akár 365 napos folyamatos szedést is elképzelhetőnek tartanak. (Noha ennek egyes nők esetében meglehetnek az egészségügyi kockázatai. )

Vagyis a hormonszünet és havi vérzés lényegében a római pápa miatt van, amúgy teljesen szükségtelen. Persze itt már eleve van egy logikai törés, hiszen a pápa semmiképpen sem aktora a történéseknek, mégis így került a lapok címoldalára ezernyi variációban a világ minden táján, hogy a pápa/az egyház miatt véreznek/tartanak szünetet a nők 60 éve. De tényleg így van ez? A fogamzásgátló tabletta történetét jól ismerjük, és magától a feltalálótól tudjuk, miért kellett beiktatni a hormonszünetet. A tabletta ötlete Gregory Goodwin Pincus biológustól származott, aki egy sztárnőgyógyászt keresett a fogamzásgátló kifejlesztéséhez. Ő volt a magas, jóképű, érett férfikorban lévő és jól kommunikáló John Rock, aki már csak azért is bizalmat ébreszthetett a nőkben, mert addig éppen a termékenység kutatása volt a szakterülete. Gregory Pincus 1966-ban. Fotó: Farabola/Leemage Ráadásul római katolikus volt, aminek azért volt jelentősége, mert az ötvenes években az Egyesült Államok 30 államában törvény tiltotta a születésszabályozást.

A tabletta elterjesztéséhez évtizedes jogi háborúra volt szükség, és ebben súlyos érv lett volna az új készítmény mellett, ha az egyház is rábólint az új termékükre. Cikkünkben nem kívánunk a fogamzásgátlás vallásetikai részére kitérni, csak a történelmi korszak jellemzéseként emlékeztetünk rá, hogy az 50-es éveket a háború utáni sajátos népességrobbanás jellemezte. A fiatalok jóval korábban alapítottak családot, mint ma, és nem egy esetben a 30-as éveik közepére már öt-nyolc gyermekük volt, miközben még akár 10-15 évig is termékenyek maradhattak. A fogamzásgátlásnak a katolikus egyház által elismert legfőbb metódusa a naptármódszer volt, vagyis az, ha a szexuális együttlét a házasságban élő nők havi ciklusának legkevéssé termékeny napjaira korlátozódik. Az egyház tiltotta – és ma is tiltja – a megfogant élet elpusztítását, halálos bűnnek minősítve az abortuszt. A tabletta felfedezéséhez az vezetett, hogy a kutatók megértették: a női termékenységi ciklust szabályozó hormonok mesterségesen is adagolhatók.